S-816A59AMC-BBIT2U
Number of Outputs : 1
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : S-816
Supplier Device Package : SOT-23-5
Mfr : ABLIC Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Supply : 40µA
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Voltage - Input : 16V
Type : External Transistor
Base Product Number : S-816
Description : IC REG LINEAR 5.9V 1A SOT23-5